دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

دوازده بهمن ماه ، سالروز بازگشت حضرت امام خمینی (ره) به ایران و آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی گرامی باد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲ | 
 

ورود امام خمینی (ره) به ایران، در روز 12 بهمن ،برای مردمی که تمام دوران مبارزاتی خود را از طریق بیانیه و صداهای ضبط شده ی ایشان سپری کرده بودند، روزی فراموش نشدنی را رقم زد.

 

 در 12 بهمن 57 مقدمات ورود امام خمینی(ره) به وطن، پس از 15 سال دوری و تبعید در حالی انجام می شد که محمد رضا پهلوی در 27 دی ماه از کشور فرار کرده بود.امام خمینی (ره) شرط کرده بودند که تا خروج شاه از ایران به وطن باز نمی گردند.تنها مهره ی بازمانده از سیاست های شاه ،شاپور بختیار بود که تمام تلاشش را برای جلوگیری از بازگشت امام(ره) انجام می داد. او به همراهان امام خمینی (ره)اعلام می کرد که چند هفته بازگشت را به تعویق بیاندازند و در اصل هدفش از خریدن این زمان قوی کردن دولت متبوعش‌ و آرام نمودن فضا به نفع خود بود.

 اولین قرار پرواز امام خمینی به ایران در تاریخ ششم بهمن اعلام شده بود؛ اما از دوم بهمن با رژه گارد شاهنشاهی در خیابان ها و بستن فرودگاه ها توسط بختیار عملا بازگشت امام(ره) به تعویق افتاد.

 سر انجام با تظاهرات مردم مخالف پهلوی و مشتاق برای حضور امام(ره) در کشور و اجاره ی کامل یک فروند هواپیمای 747 شرکت هواپیمایی فرانسه (ایرفرانس) به همراه خدمه توسط خیرین، در حالی که شایعه حمله به هواپیمای امام خمینی(ره) قوت گرفته بود و کارتر به کمک بختیار آمده بود، سفر ایشان از نوفلوشاتو به ایران آغاز شد.

 در خاطرات همراهان بنیانگذار انقلاب اسلامی آمده است که تا آخرین لحظه فرود در فرودگاه مهرآباد ترس ربودن و یا انهدام هواپیما با آن ها بوده است ،این در حالی است که حضرت امام در آرامش و آسودگی خیال سفر کردند.

 حضور میلیونی مردم مشتاق در فرودگاه و خیابان های اصلی بی سابقه ترین استقبال تاریخ کشور را رقم زد.در حالی که هوا زمستانی و سرد بود، مردم از شب قبل برای استقبال از بینیان گذار انقلاب به فرودگاه مهرآباد آماده بودند. سرانجام در روز 12 بهمن ماه سال 1357،در ساعت 9:27 دقیقه صبح سید روح الله موسوی خمینی وارد ایران شد.این تاریخ و ساعتی است که هر ساله توسط مردم و مسئولان وقت جشن گرفته می شود.

 امام خمینی(ره) پس از سخنرانی در فرودگاه و پاسخ به ابراز احساسات مردم به سمت قطعه 17 بهشت زهرا حرکت کردند و در میان مقبره شهدای انقلاب اسلامی ایران و مردم استقبال کننده سخنرانی تاریخی خود را ایراد کردند.

 سخن معروف حضرت امام(ره)در آن روز ، "من به پشتیبانی این ملت دولت تعیین می‌کنم" پشتیبان اتفاقات بعدی آن سال و انتخاب جمهوری اسلامی ایران توسط مردم و به رهبری ایشان بود.

منبع:خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 200 بار   |   دفعات چاپ: 35 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر