دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله سیدرضا فیروزآبادی در همایش نقش روحانیت در توسعه سلامت

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۰/۲۰ | 

 

آلبوم تصاویر

به گزارش روابط عمومی بیمارستان فیروزآبادی، همایش نقش روحانیت در توسعه سلامت و بزرگداشت آیت ا... فیروزآبادی توسط دانشگاه علوم پزشکی ایران و مجمع خیرین سلامت کشور روز دوشنبه 20 دی ماه 95 درمسجد حضرت آیت الله فیروزآبادی واقع در شهر ری برگزار شد.
 این مراسم با حضور دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، معاونین ایشان، دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه، دکتر هدایت الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرری، آیت الله ری شهری تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، سید محمد طباطبایی معاون مشارکت‌های مردمی و رسانه مجمع خیرین سلامت کشور، حجت الاسلام والمسلمین حسین احمدی نماینده مرجع عالیقدر شیعه حضرت آیت الله العظمی صافی گلپایگانی، حاج سید جعفر فیروزآبادی فرزند آیت الله سید رضا فیروزآبادی و تولیت بیمارستان، و جمعی از مسئولین دانشگاه،‌ شهرری و بیمارستان فیروزآبادی برگزار شد.

 دکتر سید حسن‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در این همایش گفت: یکی از ویژگی‌های مهّم روحانیت این است که آن‌ها برآمده از مردم و در متن مردم هستند؛ وی با اشاره به ویژگی‌های روحانیت اظهار داشت: روحانیت از متن مردم، مشابه مردم و غمخوار مردم هستند و به خاطر این ویژگی‌ها، مردم برای آن‌ها احترام ویژه ای قائل‌ هستند. وی با گرامیداشت درگذشت آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی، به آخرین دیدار خود، ساعاتی قبل از فوت وی اشاره کرد و افزود: او دغدغه بیماران خاص را داشتند و هنگام خداحافظی بسیار تاکید کرد که به بیماران خاص رسیدگی شود و خوشحال بود که یکی از فرزندانش در زمینه کمک به بیماران خاص فعالیت می کند.
دکترهاشمی افزود: روحانیت در طول تاریخ در زمینه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی، خدمات عمومی و‌ خدمات شایانی به کشور کرده اند و در زمینه سلامت نیز گام‌های بزرگی برداشته است که یکی از مهّم‌ترین آن‌ها ساخت بیمارستان آیت الله گلپایگانی و آیت‌اللّه حائری در قم و همچنین ساخت بیمارستان آیت الله فیروزآبادی در شهرری است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از خیرین سلامت گفت: ۱۰۰۰ میلیارد تومان از سوی خیرین در بخش سلامت کمک شده که بسیار مهم است.
دکتر حاجی میر اسماعیل رئیس دانشگاه در این مراسم ضمن تشکر از مسئولینی که در برگزاری این مراسم یاری رساندند اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی ایران برای گرامیداشت حمایت های ارزشمند روحانیت در موضوع سلامت بر آن شد تا سلسله همایشهایی را به منظور یادآوری و اهمیت نقش روحانیت در توسعه سلامت برگزار کند. لزوم این امر وقتی دوچندان می شود که وزرات بهداشت در پی ابلاغ سیاستهای کلی سلامت از سوی مقام معظم رهبری،  به اجرای طرح تحول نظام سلامت اقدام کرده است. طرحی که هدف آن برخورداری ملت شریف ایران از نعمت بزرگ الهی یعنی تندرستی توام با زندگی عزتمندانه است. با این هدف اولین همایش به بزرگداشت مقام مرحوم حضرت آیت ا... فیروزآبادی، موسس بیمارستان فیروزآبادی در شهر ری اختصاص یافت که یکی از مصادیق بارز نقش روحانیت در توفیق روح حاکم بر طرح تحول سلامت است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: مرحوم فیروزآبادی از سلاله سادات و عاشق حضرت حق بود که عمر پربار خود را به انجام کار خیر و اصلاح امور دین و دنیای مردم گذراند؛ وقتی به هیات این مرد الهی می نگرستی زهد، سادگی، بی پیرایگی و دوری از تفاخرات و تجملات دنیوی را می یافتی و چون به چشمانش خیره می شدی، از پس عینک قطورش ژرفای نگاهش را به معنای زندگی می دیدی قرب خدایش را در سلامتی و راحتی بندگان خدا از درد و ناملایمات روزگار می جست از این رو به تحول سلامت می اندیشید تا دیگر بیماری به خاطر فقر سلامتش را نبازد. بنابر این هم بیمارستان ساخت و هم مسجد تا جسم و جان مردم خسته را مرهم و ملجائی باشد.

دکتر هدایت الله جمالی پور معاون استاندار تهران و فرماندار ویژه شهرستان ری نیز با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش از وزیر بهداشت و مجمع خیرین سلامت قدردانی کرد و با تجلیل از آیت الله فیرزآبادی، گفت: ایشان مردی بود که عمر خود را صرف خدمت و گره گشایی از مردم کرد و با کارهای بزرگی که کرده است، یاد و نامش همیشه زنده بین مردم است. 
دکتر جمالی پور با بیان اینکه اقدامات موثر و مطلوبی در حوزه بهداشت و درمان شهرستان ری انجام شده است افزود: به رغم تنگناهای مالی قدم های بلندی برای افزایش بهره مندی مردم از خدمات بهداشتی و پزشکی در شهرستان ری برداشته شده است

دکتر صلاح الدین دلشاد قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در امور مشارکتهای اجتماعی و خیریه های حوزه سلامت و دبیر اجرایی این همایش، نیز با بیان حدیثی از پیامبر اکرم (ص) خاطر نشان کرد: کسی که حاجت نیازمندان و بیماران را برطرف نماید گناهان او بخشوده و وارد بهشت می شود. پیامبران و ائمه معصومین در کنار آموزه های دینی با سیره عملی خود نحوه زندگی و رسیدگی به نیازمندان را به ما آموختند . در عصر حاضر جانشینان ائمه معصوم، یعنی مجتهدین با تقوا و مجاهد در خیلی جاها این سیرت را به ما نشان داده اند تا پیروان اهل بیت(ع) راه را گم نکنندو با تبعیت از آنان تدین و تعبد واقعی که همان رسیدگی به محرومان و دستگیری از نیازمندان است در همه کارهای خود جلوه دهند.
دکتر دلشاد، خاطر نشان کرد: دومین همایش نقش روحانیت در توسعه سلامت را اردیبهشت سال 96 در قم با عنوان نقش روحانیت در گسترش سلامت و بزرگداشت مرحوم آیت الله گلپایگانی برگزار خواهیم کرد.

سید جعفر، فرزند آیت الله سید رضا فیروز‌آبادی، نیز در این همایش به ذکر خاطراتی از پدر پرداخت و گفت: این خاطرات در کتابی با عنوان یادنامه آیت الله سیدرضا فیروزآبادی بنیانگذار بیمارستان فیروزآبادی، منتشر شده است  که این کتاب به رسم یادبود به تمامی حاضرین در همایش تقدیم گردید.
فرزند آیت الله سید رضا فیروز آبادی، اظهار داشت: پدرم از کودکی به کار خیر علاقه‌مند بود و در مورد توفیق ساخت مریضخانه نیز اتفاق جالبی نقل می‌کرد و می‌گفت: در سن ۱۵ سالگی وارد مدرسه آصفیه و مشغول فراگیری علوم مذهبی شدم در فصل زمستان از کوچه ای عبور می کردمکد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 204 بار   |   دفعات چاپ: 44 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر