دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

روز جهانی کودک

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۹ | 
بنام خالق کودکان
سلامی زیبا به همه کوچولوهای ناز و همچنین کودک دوستان گرامی .
خیلی وقته که منتطر فرارسیدن چنین روزی بودم، روزی که کل دنیا اون روز را به بچه ها اختصاص می دهند .

                                                                            نتیجه تصویری برای روز جهانی کودک

تاریخچه روز جهانی کودک
روز 16 مهر برابر با 8 اکتبر روز جهانی کودک نام دارد .

کشورهای جهان روزهای کودک مختلفی برای خود دارند؛ اما روزجهانی کودک را خود بچه ها به وجود آورده اند . در سال 1986 در چنین روزی 2 تن ازدانش آموزان 9 ساله مدرسه آتاتوری در نیویورک با نگارش نامه ای از همه بچه های دنیا خواستند که با هم روزی را به صلح اختصاص دهند .

در پیام یکی از بنیانگذاران روز جهانی کودک آمده است:
« بزرگان ما عقاید ثابتی دارند. آنها ما را دوست دارند چون بچه هایشان هستیم اما آیا آنها می دانند که چه دنیایی را برای ما بوجود می آورند. اگر کمترین اشتباهی در ماشین هسته ای آنها رخ دهد ما هرگز شانسی برای رشد نخواهیم یافت. ما امکانی برای رشد و پرورش می خواهیم .»

کودکان در روز جهانی کودک می خواهند این تضاد را یادآور شوند، در حالی که سالانه هزینه های غیرقابل تصوری صرف تولید انواع سلاح های هسته ای و غیر هسته ای می شود، کودکان بسیاری از گرسنگی، عدم امکانات بهداشتی، سوء و تغذیه و غیره می میرند .

بر اساس اعلام یونیسف، می توان با اختصاص 5 دلار برای هر کودک، جان 90 % از کودکانی را که سالانه می میرند نجات داد و برای بهبودی چشمگیر زندگی کودکان جهان سوم کافی است که همان مبلغ در یک سال خرج شود و این مبلغ تنها معادل بودجه 6 هفته تسلیحاتی جهان است .

کودکان، آسیب پذیرترین گروه در هر جامعه هستند و از هیچ چیز آنان از جمله غذا، پوشاک و نیازهای دیگرشان نباید کاست. عدم توجه به وضعیت کودکان به علت مشکلات اقتصادی و کاستن بودجه هایی که شرایط زندگی و حیات کودکان را خدشه دار می سازد به امید اینکه اقتصاد آینده کشور تامین باشد نه توجیه و بازده اقتصادی دارد و نه حرکتی انسانی محسوب می شود .

کودکان خالق زیباترین احساس ها و عشق ها هستند که پروین اعتصامی شاعر بزرگ ایرانی هم در این احساس شریک است، به طوری که گفتارش را با کودکان از طریق اشعارش بیان کرده است به گونه ای که در کتاب های فارسی مدرسه ها، همواره شعر یا اشعاری آزاد دیده می شود که کودکان و دانش آموز می خوانند و به خاطر می سپارند. امروز نیز شعر زیبای اشک یتیم این شاعر ارجمند در کتاب پنجم دبستان به چشم می خورد .

این روز زیبارا به همه کوچولوهای دوست داشتنی دنیا تبریک گفته و می خواهیم بگیم که همتون رو واقعا دوست می داریم .


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 367 بار   |   دفعات چاپ: 26 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر