دانشگاه علوم پزشکی ایران
Iran University of Medical Sciences

آشنایی با اهدای خون اتولوگ

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۲/۲۴ | 

اهدای خون اتولوگ

Autologous Donation

اهدای خون اتولوگ یا اهدای خون خودی، عبارت از روشی است که در آن فرد برای خودش خون اهدا می نماید. خون دریافت شده در شرایط استاندارد نگه داری می شود تا در صورت نیاز، در ضمن عمل جراحی یا خاتمه عمل به وی تزریق گردد. این روند باعث می شود که او به خون دیگران نیاز نداشته باشد. خون اهدا شده در اهدا خون اتولوگ، فقط برای همان شخص اهدا کننده مصرف می شود و اگر در حین عمل جراحی نیازی به آن خون پیش نیامد، آن خون معدوم می گردد.

کلیه بیمارانی که تحت عمل جراحی غیر اورژانس و انتخابی قرار می گیرند و برای آن ها تزریق خون پیش بینی شده است، بایستی به عنوان کاندیدای اهدا خون قبل از جراحی در نظر   گرفته شوند که این امر به عنوان بخشی از تلاش همگانی در جهت دستیابی به انتقال خون سالم و مطمئن می باشد.

انتقال خون اتولوگ، سالم ترین و بی خطر ترین نوع انتقال خون است زیرا فاقد آنتی ژن های خارجی و عوامل ایجاد کننده بیماری های عفونی است. خون اتولوگ در موارد مختلف پزشکی و بطور عمده در جراحی های ارتوپدی، ارولوژی، قلب و عروق، ترمیمی ،پلاستیک و زنان کاربرد فراوان دارد. اعمال جراحی ارتوپدی، علت اکثر موارد اهدا خون اتولوگ محسوب می شود.

فواید ترانسفوزیون اتولوگ

مطمئن ترین خونی که هر فرد می تواند در صورت نیاز دریافت نماید خون خودش می باشد.

شما ایمن ترین راه را برای برطرف ساختن نیازبه خون انتخاب نموده اید.

در نتیجه شما در معرض خطر تزریق خون غیرخودی قرار نخواهید داشت.

از مهمترین خطرات تزریق خون انتقال ویروسهای منتقله از راه خون و ... می باشد.

معمولاً یکماه قبل انجام عمل جراحی در نوبتهای تعیین شده یک واحد خون کامل (حدود 400 میلی لیتر) از شما گرفته می شود. در این روش انجام خونگیری با نظر متخصص بیهوشی و یا جراح شما صورت می گیرد و با پزشک انتقال خون هم مشاوره خواهد شد. خون اتولوگ تنها برای شما استفاده شده و قابل تزریق به غیر نمی باشد این واحد خون با برچسب ویژه که مشخصات خون دهنده بر روی آن ثبت گردیده است در سازمان انتقال خون نگهداری و سپس به مراکز درمانی مورد نظر ارسال خواهد شد.

موارد عدم به کارگیری روش ترانسفوزیون اتولوگ:

رگ نامناسب، طبیعی نبودن آزمایشات و وضعیت بالینی، کم خونی، بیماریهای عفونی، عفونت های باکتریایی و یا ویروسی، بیماریهای قلب و عروق، تشنج یا سابقه ای از آن، فشارخون بالای کنترل نشده، اختلالات خونریزی دهنده، انعقادی و کبودیهای پراکنده در سطح پوست،بیماریهای پوستی، زخم یا خراشیدگی در سطح پوست

مدارک مورد نیاز جهت انجام ترانسفوزیون اتولوگ:

همراه داشتن

کارت شناسایی عکسدار

معرفی نامه پزشک معالج، جراح و یا متخصص بیهوشی

در صورت صلاحدید پزشک مشاور انتقال خون همراه آوردن نتیجه مشاوره با پزشک متخصص قلب، دندانپزشکی و سوابق درمانهای دارویی که تا کنون دریافت نموده اید الزامی است.

نکات مهم: حتماً قبل از اهدای خون اتولوگ مصرف قرص آهن خوراکی تجویزی توسط پزشک معالج را شروع نمایید.

محدودیت در مصرف نوشیدن چای و قهوه توصیه میگردد.

توجه:

به دلیل عوارض ناشی از خون گیری همانندخستگی ، بی حالی و ... حتماً جهت انجام خونگیری اتولوگ، فردی همراه شما باشد. دربعضی موارد مصرف قرص آهن موجب عوارض عدم تحمل گوارشی، اسهال و یا دفع مدفوع سیاهرنگ می گردد.

توصیه های ضروری قبل از انجام ترانسفوزیون اتولوگ:

هنگام خونگیری گرسنه نباشید، حداقل از 6ساعت قبل غذای کامل و سبکی میل نمایید (بهتراست غذا چرب نباشد)

در روز اهدای خون، نوشیدنی زیاد میل نمایید(مثل آب و آبمیوه).

همراهی فردی آشنا و مطمئن هنگام مراجعه به واحد خونگیری ضرورت دارد.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 359 بار   |   دفعات چاپ: 43 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر